logo

Âleme Bir Yâr İçin Âh Etmeye Geldik

Sadettin Ökten-Kemal Sayar

“Ne kadar talibiz varlığın neşesine? Seçme, hareket veya ifade özgürlüğünün ötesinde bir yerde, bambaşka bir özgürlük var. Yaşama sevincini hissedebilme özgürlüğü. Varlığın içinde bir neşe kımıldar durur. Kalbimizi ancak kainatın büyük ritmine yasladığımızda hissedebileceğimiz bir neşe. Onu kimse gasp edemez ve zorla elimizden alamaz. Kendi özüne değebilen, tenden içre canı, benden içre beni fark edebilen ve ötelerden gelen o lâhutî sese kulak kesilebilen ruhlar daima o neşe üzeredirler. Etrafımızdaki âlemle beraber dönüp durmanın, hâlden hâle girmenin, akıp gidebilmenin neşesi. O neşe kainatla hemahenk olduğumuzda, varlıkla hemhâl ve hemdem olduğumuzda içimizde kök salar. ‘O dağa bir kuş kondu, sonra da uçup gitti. Bak da gör, o dağda ne bir fazlalık var ne bir eksilme,’ diyor Mevlânâ. Konan göçer. Dağ yerinde durur.”

Sadettin Ökten ve Kemal Sayar’ın, radyo programlarındaki sohbetlerinden doğan Gönül Sadası’ndan Akisler serisinin bu üçüncü kitabına ismini Yenişehirli Avni’nin varoluşumuzun nedenini açıklayan meşhur beyti veriyor: “Sanman taleb-i devlet-i câh etmeye geldik / Biz âleme bir yâr için âh etmeye geldik”.

İnsan hayatının anlam ve değerine ilişkin dini-manevi mahiyette sorular soran ve bu sorulara cevaplarını kendi tecrübelerinden, kendilerinden önce gelen atalarından ve şairlerden damıtarak veren Sadettin Ökten ve Kemal Sayar, bize kendi cevaplarımızı bulmamız konusunda rehberlik ediyor.

Kitapta konu edilen soru ve sorunların birkaçı şöyle: Akıl bizim için bir rehber ve nihai hedef midir? Modernite neden bizi olgunlaşmak yerine savaşmaya iter? İnsan insanın nasıl “yurdu” olur? Bilgiyi insanlık hayrına düşünmek neden önemlidir? Çağdaş hayatta insan neden eviyle barışamaz, arayışında doğru yolu nasıl bulur; durmadan tüketime itilirken tüketmeye neden vakit bulamaz? Endişeye karşı nasıl huzurun yanında durabiliriz? Batı düşüncesi karşısında İslam medeniyet tasavvuru bize ne söyler?