logo

Asırlık Gece

Hüseyin Aydın

Milletlerin kaderinde önemli dönüm noktaları vardır; şüphesiz ki 15 Temmuz darbe girişimi de Türk milletinin tarihinde bir dönüm noktası olarak tarihe geçmiştir. FETÖ’nün bağlantıda olduğu üst düzey TSK üyeleriyle birlikte detaylı biçimde planladığı bu sistematik girişim, FETÖ tarafından önceden tahmin edilemeyecek biçimde, halkın dirayetiyle bastırılmıştır.

O zamandan bu yana konuyla ilgili; yargılanmaları ve davaların sonuçlarını da içeren pek çok haber yapılmış olsa da, bu yapılanma ve yaşananlara bütünüyle bakabilmek ve âdil bir hafızanın oluşmasını sağlamak için o meşum geceye başından sonuna adım adım bakmak zaruriyeti ortaya çıkmıştır.

Yazar Hüseyin Aydın, bu ihtiyaçtan yola çıkarak ilk kez 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili açılan dava dosyalarına yansıyan delillerden ve mahkeme kararlarından yola çıkarak yazdığı kitabıyla 15 Temmuz darbe girişimini hazırlık safhasından gerçekleşme safhasına dek adım adım ele alıyor; öyle ki, kitapta delile dayanmayan hiçbir bilgi bulunmuyor. Ayrıca kitapta daha önce kamuoyuyla paylaşılmayan olaylar da ilk kez konu ediliyor.

“O gece”nin başından sonuna arka planda neler oldu, darbe girişiminde kimler hangi görevleri üstlendi bilmek ve olaya bütüncül bir şekilde bakmak istiyorsanız bu kaynak kitabı okumanızı öneririz.