logo

Bomba

Ömer Seyfettin

“Bomba”, Ömer Seyfettin’in ateşli fikirlerini sunduğu “Bomba” ve “Pembe İncili Kaftan” gibi öncü metinlerini bir araya getiriyor. Bu kitaptaki öykülerde yazarın çocukluğundan askerlik yıllarına, savaş yıllarının insan hayatı üzerindeki etkisinden ideallere dek pek çok konu yazarın akıldan çıkmayan anlatımıyla karşımıza çıkıyor.

Ömer Seyfettin’i bugünün gençlerinin kendi zamanındaki gençler kadar rahat bir şekilde okuyabilmesinin ardında Seyfettin’in Genç Kalemler dergisinde özetlediği, Türkçe için ileri sürdüğü fikirlerinin uygulanışı bulunur. Milli Edebiyat Dönemi’nin bir üyesi olan usta yazar, Türk edebiyatında özellikle hikâye türünün başta gelen temsilcilerinden biri, hatta ilkidir.

İlk hikâyesi 1902’de Sabah gazetesinde çıkan yazar, Fransız yazar Mauppasant tarzı hikâyeciliği Türk edebiyatına ilk kez uygulamıştır. Bu tür hikâyecilikte giriş, gelişme ve sonuç bölümleri ana iskeleti içinde karakter tahlilleri, mekân tasvirleri bulunur. Yazarın toplumu aydınlatmak gayesiyle yazdığı “Diyet”, “Pembe İncili Kaftan”, “Kaşağı”, “Falaka” gibi hikâyelerle, hayatında hiç Ömer Seyfettin okumamış insanların bile aklına kazınmıştır.


Hazırlayan: İbrahim Öztürk