logo

Mrs. Dalloway

Virginia Woolf

Virginia Woolf’un 1925 yılında tamamladığı unutulmaz eseri “Mrs. Dalloway”, yazıldığı günden bu yana toplumsal normları derinden sarsan fırtınalar koparmaya devam ediyor. Woolf’un kendi kişilik buhranlarını yansıttığı ve bu nedenle yayımlamadan önce üç defa baştan kaleme aldığı ilgi çekici eser; satır aralarında “kadın” ve “erkek” figürlerinin toplumdaki yeri ile Woolf’un iç dünyasındaki yeri arasındaki çatışmaları çarpıcı bir şekilde ele alıyor.

Virginia Woolf’un en konuşulan romanları arasında yer alan “Mrs. Dalloway”; ana kurgu olarak Clarissa Dalloway’in geçmişte yaptığı seçimler ve vazgeçişler üzerinden ilerliyor.

25 Ocak 1882'de Londra'da doğan Virginia Woolf, roman türüne yaptığı özgün katkılarla hatırlanan büyük bir edebiyatçı, aynı zamanda çağının en önemli eleştirmenlerinden biri. 1925’te yayımlanan “Mrs. Dalloway”, daha sonra kendi adıyla anılacak 'bilinç akışı' tekniğinin de en başarılı örneği. Woolf’un diğer önemli eserleri arasında “Kendine Ait Bir Oda”, “Deniz Feneri”, “Orlando”, “Flush” bulunmaktadır.


 Çeviren: Osman Akınhay